0
خانه لیست قیمت حساب کاربری

کاربرد جعبه فیوز در برق ساختمان

کاربرد جعبه فیوز در برق ساختمان
  • ۱۴۰۱-۹-۱۲
  • توسط مدیریت سایت
  • 0 نظر

کاربرد جعبه فیوز در برق ساختمان

فیوز در اوایل ساخت ، شکلی بسیار ساده داشت و در طی مدتی تکامل خود را به خوبی طی کرد و در حال حاضر شاهد فیوزهایی با کارایی منحصر به فرد، با کیفیت و شکل های ظاهری شیک و زیبا هستیم.

سال های زیادی است که جعبه فیوز های پیشرفته را درخانه های خود برای کنترل میزان جریان برق در ورودی خانه بکار میگیریم. به بیانی دیگر فیوز ها نقش کاهش خسارات جانی و مالی را دارند چرا که  از حد گذشتن شدت جریان و نوسانات برق باعث اتش سوزی میشود ، فلذا مهم است که با بکار گیری فیوز، خانه و تمام وسایل برقی خود را ایمن کنید.

از آنجایی که جعبه فیوز ها انواع مختلفی دارند باید برای انتخاب فیوز مناسب، اطلاعات لازم را داشته باشیم. در ادامه به بیان هرآنچه که برای انتخاب درست فیوز و جعبه فیوز مهم است میپردازیم.

مزایای جعبه فیوز :

همیشه وقتی نوبت به بخش مزایای محصولی میرسد، در این بین تعریف های بسیار کاربردی تر و مفید تر برای کالا پیدا میشود. برای افرادی که فقط نام فیوز را بار ها شنیده اما  به طور جزئی تر و مفصل تر از کاربرد آن خبر ندارند دانستن ادامه ی مطلب لازم است.

جعبه فیوز ها قطعاتی جمع و جوری هستند که در ابتدای ورودی هر خانه بر روی دیوار نصب شده اند و شاید این ویژگی شان(ظاهر مرتب و شیک)نظر خانم ها را هم به خوبی جلب کند. چرا که مجموعه ای از کلیدی ها منظم و ردیف پشت قابی در کنار هم قرارگرفته اند. تمام سیم هایی که وظیفه تامین برق نقطه به نقطه ی ساختمان را دارند به جعبه فیوز وصل میشوند و به کنتور ساختمان که رسیدند به ۲ کابل محدود شده و برق خود را از کنتور تغذیه میکنند.

اگر بخواهیم کمی با نگاهی ریزبینانه تر به جعبه فیوز ها نگاه کنیم متوجه نکات مثبتی که کار راه انداز هستند میشویم. اگر روزی مشکلی در برق ساختمان ایجاد شد، ساختار جعبه فیوز این امکان را به برقکار می دهد که علاوه بر تشخیص سریع ، فقط برق قسمت اسیب دیده را قطع کند و در فعالیت و کار بقیه ساختمان اختلالی ایجاد نشود.

برای تکمیل مطلب و رفع ابهامات احتمالی بهتر است نکته ی مهم و جزئی دیگری را اضافه کنیم. حتما تا بحال در بخش فروش جعبه فیوز سایت در قسمت توضیحات فیوز ها با کلماتی مانند ۱۲ تایی برخورد کردید. باید بدانیم کارخانه ها جعبه فیوزها را در اندازه های مختلف تولید میکنند و طبیعتا در هر سایزی تعداد محدودی فیوز مینیاتوری گنجانده میشود. این تعداد از ۸ ، ۱۰ ،۱۲به ۱۶ عددی محدود میشوند.

انواع فیوز :

فیوز تندکار :

همانطور که از نام آن پیداست به فیوزی گفته میشود که به محض تغییر نوسان برق  در سریع ترین زمان ، جریان برق را قطع میکند و معمولا برای ابزار های روشنایی استفاده میشود.

فیوز کندکار :

فیوز کندکار در هنگام افزایش جریان غیر مجاز برق ، با سرعت آهسته تری برق را قطع میکند و برای موتور های الکتریکی کاربرد دارد.

فیوزها بر حسب مقدار ولتاژ و ساختار :

فیوز فشنگی :

 بعد از سرعت نوبت به بررسی فیوز ها از نظر میزان فشار برق و ساز و کار و عملکرد آنها میرسد. ساختار فیوز فشنگی از ۳ تکه ساخته شده که این بخش ها عبارت اند از یک پایه فیوز بعلاوه بدنه ای به شکل استوانه و کلاهکی که شیشه دار است. درون بدنه ی استوانه ای یک رشته ی فلزی از نقره یا ترکیب چند فلز دیگر قرار داده شده سپس اطراف آن را با ماده ای به نام کوارتز پوشانده اند که از تاثیرات این چینش میتوان به خنثی کردن جرقه اشاره کرد. پس از جرقه  و از کار افتادن ، تعمیر فیوز فشنگی غیر مجاز است.

فیوز اتوماتیک : 

نام دیگر فیوز اتوماتیک فیوز الفا ست. مهم ترین نکته و ویژگی مثبت فیوز اتوماتیک این است که قطعه ای به نام شستی دارد. مزیت مهمی که فیوز اتوماتیک را متفاوت میکند این است که بعد از رخ دادن جریان برق غیرمجاز بعد از کمی مکث  میتوانید شستی را بزنید و فیوز الفا را دو مرتبه به کار بیندازید.

فیوز مینیاتوری : 

فیوز مینیاتوری در دسته بندی فیوز اتوماتیک قرار میگیرد و از لحاظ ساختار شبیه به فیوز الفا است. در بررسی اجزای مهم ان میتوان به رله  مغناطیسى ( قطع سریع برق ) و  رله حرارتی (قطع اهسته برق) اشاره کرد. برای بیان ویژگی های فنی فیوز مینیاتوری مثل تند کار بودن یا کندکار بودن به اختصار از حروف مختلفی استفاده میشوند و ناگفته‌ نماند که  در دو مرحله این نماد ها عوض شده اند.

اگر با وسایل الکتریکی و فیوز ها سرو کار دارید حتما کلمه ی روکار و توکار زیاد به گوشتان خورده ، این دو عبارت مربوط به جعبه فیوزیا همان جعبه مینیاتوری هستند که در ادامه به بررسی معنی آن میپردازیم.

جعبه فیوز مینیاتوری با جنس  فلزی و پلاستیکی و با طراحی های مختلف در بازار وجود دارد و تولید میشود. جعبه فیوز مینیاتوری در دوسته ی توکار و روکار قرار میگیرند‌ .

جعبه های مینیاتوری روکار در داخل و خارج ساختمان بکار میروند. برخلاف ان استفاده ی جعبه مینیاتوری توکار به موارد خاص مانند ساختمان های وسیع تر اداری یا کارگاه های تولیدی محدود شده. برای ایمنی بیشتر در ظاهر درب پلاستیکی که برروی جعبه فیوز کشیده شده و از ورود گردوغبار و آب جلوگیری میکند. حتی جنس پوشش در بعضی فیوز های مینیاتوری توکار از پلی کربنات است که در فیوز را علاوه بر حرارت و رطوبت در مقابل شکستن مقاوم کرده است.

فیوز چاقویی :

نام دیگر آن فیوز کاردی است، در تابلوهای برق با توان بالا بکار برده میشود و برای امنیت ترانسفورماتور های توزیع تعبیه شده است. از ویژگی های شاخص فیوز های کاردی میتوان به عملکرد سریع اشاره کرد علاوه بر این حسن ،میتوان گفت نسبت به کارایی زیادی که دارد ،با قیمت پایین تری به فروش می رسد.

فیوز شیشه ای :

با نگاهی کوچک میتوان فیوز شیشه ای را که در ابتدای ورود جریان برق به دستگاه قرار گرفته تشخیص داد که وظیفه ی تامین امنیت مدارها در برابر خطرات را بر عهده دارد. در هنگام خرید برای جلوگیری از انتخاب اشتباه باید از بدانید که یکی از خصوصیات فیوز شیشه ای پشتیبانی از جریان برق پایین است و برای وسایلی که به ولتاژ بالاتری نیاز دارند مناسب نیست.

البته که مبحث فیوزها دارای پیچیدگی های زیادی است و نیاز به دانش فنی دارد. در این مقاله تلاش شد به صورت خلاصه و مفید شما را با دنیای این محصول آشنا کند.

چنانچه نیاز به مشاوره و کمک بیشتری داشتید با همکاران ما در ارتباط باشید.

0 نظر

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر میدهد.